Problemy z nocnym widzeniem po zabiegu LASIK
Zaburzenia widzenia nocnego są jednym z możliwych zaburzeń, występujących po laserowej korekcie wad refrakcji.
Czasem pacjenci po zabiegu LASIK skarżą się, że kiedy wokół jest ciemno, ich oczy płatają im figle: widzą rozbłyski, odblaski, gwiezdne promienie i efekty halo (świetlne aureole), zwłaszcza wokół źródeł światła. Im ciemniej wokół i im źródło światła silniejsze i bardziej wyizolowane z tła, tym te dodatkowe efekty są mocniejsze i bardziej dokuczliwe. Zjawisko to jest ogólnie męczące, ale najgorsze, że utrudnia – a czasem wręcz uniemożliwia – prowadzenie samochodu nocą.
Kto jest narażony na gorsze widzenie nocą po zabiegu LASIK
Powikłanie to może się zdarzyć każdemu. Komplikacje typu odblaski, aureole, rozbłyski gwiazd i trudności z widzeniem w słabym świetle są jednym z częstych powikłań po zabiegu LASIK. I uważane są za normalne zjawisko. Większość pacjentów zauważa, że przez jakiś czas po zabiegu widzenie w nocy jest ograniczone – na szczęście tylko przez pewien czas. To, jak długo utrzymają się dolegliwości, jest kwestią indywidualną; u jednych mijają po kilku dniach lub tygodniach, u innych po kilku miesiącach. Widzenie nocne z czasem normuje się i poprawia.
Dlaczego po zabiegu LASIK widzę halo i rozbłyski?
Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:
- Pierwszy to obrzęk rogówki. Jest to powód najczęściej spotykany, bo po zabiegu mniejszy lub większy obrzęk rogówki jest zupełnie normalny i dotyczy niemal wszystkich. W końcu zabieg polega m.in. na tym, że rogówka jest nacinana i miejscowo odparowywana, musi więc po wszystkim dojść do siebie. Jeśli to obrzęk rogówki był powodem problemów z widzeniem w nocy, zaburzenia widzenia przemijają wraz z okresem rekonwalescencji.
- Kolejny powód to resztkowa wada refrakcji. Oznacza to, że korygowana wada (krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm) nie została zniwelowana zgodnie z oczekiwaniami. Błąd refrakcji może być spowodowany tym, że oko niewystarczająco zareagowało na zabieg, albo odwrotnie – zareagowało nadmiernie.
- Duży rozmiar źrenic. Źrenica może mieć różną średnicę u różnych ludzi. Zdarza się tak, że źrenica, kiedy się całkowicie rozszerza, powiększa się do rozmiaru większego, niż miała rzeczywista strefa leczenia. Kiedy źrenica się rozszerza do tego stopnia, że światło omija operowaną strefę i dostaje się do oka, mogą powstawać błyski, odblaski i aureole. A że źrenica naturalnie najmocniej rozszerza się, gdy jest ciemno – czyli właśnie w nocy – to problemy z dodatkowymi zjawiskami świetlnymi pojawiają się nocą.
- Problemy z płatkiem rogówki. Przypomnijmy: podczas zabiegu LASIK chirurg odkrawa niewielki płatek rogówki, po czym unosi go jak klapkę, opracowuje powierzchnię pod nim i zamyka rogówkową „klapkę” z powrotem. Rekonwalescencja po LASIK polega m.in. na tym, że ów odcięty płatek rogówki przyrasta z powrotem. Zazwyczaj nie ma z tym problemów, ponieważ płatek odcinany jest laserowo (czyli bardzo precyzyjnie), co sprawia, że ma równiutkie, gładkie brzegi – to bardzo usprawnia gojenie się. Ale może się tak zdarzyć, że wypreparowany płatek rogówki nie przylega idealnie do oka albo też nie został wypreparowany idealnie na środku oka. Te problemy mogą powodować nieregularne zakrzywianie światła w miejscu, w którym spotykają się leczona i nieleczona rogówka, a efektem będą problemy z widzeniem w nocy.
- Zdecentralizowana ablacja. Po uniesieniu płatka rogówki chirurg za pomocą lasera dokonuje ablacji odsłoniętej powierzchni (ablacja to medyczna nazwa odparowania). Wszystko jest w porządku, jeśli tej ablacji dokona idealnie na środku źrenicy. Jeśli ablacja nie jest idealnie wyśrodkowana na źrenicy, mogą pojawić się powikłania w postaci rozbłysków i aureol wokół źródeł świata, bo światło będzie niesymetrycznie docierało do źrenicy. Na szczęście, zdecentralizowane ablacje zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ nowoczesne lasery są wyposażone w zaawansowane systemy śledzenia gałek ocznych i potrafią centrum źrenicy idealnie „wyśledzić”. Co ciekawe, jeśli podczas operacji doszło do zdecentralizowania ablacji, problemy z widzeniem nie pojawiają się w ciągu dnia, a jeśli powodują problemy, to właśnie w nocy.
Kto jest narażony na zaburzenia nocnego widzenia po zabiegu LASIK
Zaburzenia widzenia, związane z obrzękiem rogówki, dotykają większość operowanych osób. Gdy śledzi się fora, na których ludzie dzielą się swoimi przeżyciami, związanymi z laserową korektą wad refrakcji, widać wyraźnie, że skargi na rozbłyski, efekt halo i aureole w nocy są powszechne. Ale wyraźnie widać jeszcze jedno zjawisko: po upływie do półtora miesiąca większość forumowiczów przyznaje, że problemy minęły.
Są jednak osoby bardziej narażone na problemy z nocnym widzeniem po LASIK. Będą to przede wszystkim osoby o większych źrenicach. Bardziej zagrożone problemami z nocnym widzeniem są też osoby z większą wadą refrakcji.
Dlatego warto porozmawiać z lekarzem o kwestii powikłań przed zabiegiem. Lekarz będzie nie tylko w stanie określić ryzyko, ale też może dostroić procedurę LASIK tak, aby ryzyko skutków ubocznych jak najbardziej zminimalizować. Poza tym nikt z nas tak naprawdę nie wie, do jakiej średnicy rozszerzają się jego źrenice. Dlatego trzeba to przed zabiegiem sprawdzić.
Efekt halo i aureole po LASIK – jak się ich pozbyć?
Jak pisaliśmy, najczęściej wystarczy po prostu poczekać, a po wygojeniu się oka problem minie. Jeśli się tak jednak nie dzieje i kolejne wizyty kontrolne potwierdzają, że problem wymaga, aby się nim zająć, dostępnych jest kilka rozwiązań, poprawiających nocne widzenie po LASIK.
Jeśli przyczyną problemu są źrenice o dużej średnicy, lekarz może przepisać krople do oczu, które pomogą źrenice zmniejszyć. I trzeba je stosować, kiedy planujesz nocne spacery lub podróże. Istnieją również specjalne soczewki kontaktowe, zmniejszające źrenice, noszenie ich niweluje występowanie rozbłysków i aureoli.
Jeśli problemem jest resztkowa wada refrakcji, sytuację może poprawić noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. Zdarza się, że pacjenci po LASIK muszą nosić okulary do czytania lub soczewki korekcyjne przynajmniej do niektórych czynności. Zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej może również pomóc w wyeliminowaniu niechcianych odblasków i aureoli – także na okularach „zerówkach”.
Problemy z nocnym widzeniem, spowodowane zdecentralizowanymi ablacjami często można skorygować za pomocą procedury Wavefront lub procedury PRK.
Pamiętaj: ten tekst nie może zastąpić porady lekarskiej! Jego zadaniem jest tylko nieco Cię ukierunkować, ale nie możesz na jego podstawie profesjonalnie zdiagnozować problemu. Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz; podobnie jak tylko lekarz może zalecić Ci najlepszą metodę leczenia. Wizyta u medycznego profesjonalisty pozwoli Ci upewnić się, czy Twoje podejrzenia są słuszne i czy dana terapia rzeczywiście jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.