Menu

Wady wzroku

Nadwzroczność  jest to wada wzroku, w której promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Dalekowidz lepiej widzi przedmioty z pewnej odległości, niż te, które znajdują się tuż przed nim. Do korekcji tej wady używa się soczewek skupiających. Ich moc określa się w dioptriach ze znakiem + (plus).

 

Krótkowzroczność  jest to wada wzroku, w której promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, dlatego krótkowidz wyraźniej widzi przedmioty znajdujące się blisko niego. Krótkowzroczność koryguje się soczewkami rozpraszającymi. Ich moc także określa się w dioptriach, ale ze znakiem - (minus).

 

Astygmatyzm - jest to wada wzroku, która zwykle towarzyszy krótko lub nadwzroczności, ale bywa także samodzielną wadą. Jest to zwykle wada wrodzona, ale wada ta może też powstać i ujawnić się w każdym wieku, bowiem kształt gałki ocznej zmienia się wraz z upływem czasu. Może dotyczyć tylko jednego oka lub obu jednocześnie. 


 

Przyczyną astygmatyzmu jest zwykle nieprawidłowa krzywizna rogówki. Rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która ma wygląd soczewki kontaktowej. Powinna być równa i gładka. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasem rogówka przypomina swym kształtem piłkę do rugby i przez to silniej załamuje światło w jednej płaszczyźnie (np. w pionie), a słabiej w innej (np. poziomie). Nie ma więc szansy, aby promienie świetlne spotkały się w jednym punkcie na siatkówce. Tworzą one nie punkt, tylko linię - skupiają się przed, na i za siatkówką. Widziany obraz może być np. rozciągnięty w pionie lub w poziomie a przy tym niewyraźny.