Sortuj wg tematu:

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku typu LASIK – najważniejsze informacje

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku typu LASIK – najważniejsze informacje

Zabieg LASIK – najważniejsze informacje

Wada wzroku to spora przeszkoda w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście istnieją nowoczesne metody, pozwalające trwale pozbyć się wad wzroku. Jedną z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych metod jest zabieg laserowej korekty wzroku LASIK.

 

Nazwa LASIK to akronim od medycznej nazwy keratomileusis in situ, co można ogólnie przetłumaczyć jako miejscowy zabieg na rogówce. Zabieg polega na zastosowaniu precyzyjnie ukierunkowanego lasera do zmiany kształtu rogówki, czyli przedniej części oka. W ten sposób można skorygować wady refrakcji, czyli te wady, które wynikają ze sposobu, w jaki zakrzywiany jest promień światła, wpadający do oka. Problemy te wynikają ze zmian w kształcie soczewki oka i rogówki.

Nieprawidłowe zakrzywienie promienia światła powoduje rozmyte widzenie i prowadzi do upośledzenia zdolności widzenia obiektów z różnych odległości. LASIK pozwala wprowadzić w rogówce takie zmiany, by poprawić kąt padania światła, a dzięki temu trwale poprawić widzenie. Ogromną zaletą zabiegu LASIK jest fakt, że jest to procedura ambulatoryjna (czyli nie wymagająca pobytu w szpitalu, pacjent wkrótce po operacji wychodzi do domu), w dodatku zazwyczaj doskonale tolerowana przez pacjentów i nie jest obarczona skomplikowanym procesem rekonwalescencji.

 

 

Jaka diagnoza prowadzi do zabiegu LASIK?

 Zacznijmy od tego, że rogówka to przezroczysta tkanka w kształcie kopuły, która stanowi przednią część oka. Jej głównym zadaniem jest właśnie załamywanie promieni świetlnych, które wpadają do oka. I właśnie rogówka odpowiada za to, w które miejsce na położonej w tylnej części oka siatkówce trafi niesiony na promieniu światła obraz.

Jeśli masz wadę wzroku, zapewne słyszałeś termin „wada refrakcji”. Brzmi naukowo, ale kryje się pod nim po prostu nieodpowiednie załamywanie promieni świetlnych. Za te nieprawidłowości zazwyczaj odpowiada albo nieprawidłowo ukształtowana rogówka, albo zbyt długa lub za krótka gałka oczna albo też starzejąca się soczewka. Każdy z tych problemów może powodować, że promienie świetlne nie są skupiane we właściwym miejscu – a nawet najmniejsze przesunięcie miejsca skupienia będzie powodowało problemy z ostrością widzenia.

Główne wady wzroku, związane z nieprawidłową budową gałki ocznej, rogówki lub soczewki to krótkowzroczność (miopia), nadwzroczność (hyperopia) i astygmatyzm. I właśnie w przypadku tych wad operacja LASIK sprawdza się najlepiej i jest najczęściej stosowana.

 

LASIK zamiast okularów

W największym skrócie można więc powiedzieć, że zabieg LASIK jest alternatywą dla okularów. Nie jest konieczny z medycznego punktu widzenia, służy natomiast wygodzie i uwolnieniu od protezowania wzroku – czyli noszenia okularów lub soczewek korekcyjnych. I większość ludzi po zabiegu LASIK rzeczywiście może pożegnać okulary, ale... nie zawsze oznacza to rozstanie do końca życia. Dlaczego? Ponieważ oko to żywa struktura, która cały czas się zmienia. Może się okazać, że kierunek tych zmian będzie wymagał dodatkowej uwagi w przyszłości.

Wyjątkiem jest tu tzw. starczowzroczność (presbiopia). Jest to wada wzroku, związana z twardnieniem soczewki, które naturalnie nadchodzi z wiekiem. I choć efekty starczowzroczności mogą przypominać dalekowzroczność (też zaczynasz potrzebować do czytania okularów), tej wady zabiegiem LASIK skorygować się nie da.

Przebieg zabiegu LASIK

Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować, tutaj dowiesz się więcej na ten temat:

https://sensorcliniq.pl/106/jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku

Przed zabiegiem oko pacjenta jest znieczulane – tak, że pacjent nie poczuje podczas zabiegu żadnego bólu.

Sam zabieg składa się z trzech części:

  • Wypreparowanie płatka rogówki: wierzchni płatek tkanki rogówki jest nacinany laserem w taki sposób, że w jednym miejscu wciąż się trzyma i można uchylić go jak „klapkę”. Taki „zawiasowy” płatek rogówki jest delikatnie unoszony, w ten sposób chirurg odkrywa tkankę pod nim. Płatek rogówki może być preparowany na dwa różne sposoby: bardziej zaawansowaną technologicznie metodą wykorzystując ultraszybki, bardzo precyzyjny laser femtosekundowy - używany w naszej klinice lub starszą metodą, ale wciąż stosowaną poprzez zastosowanie mechanicznego mikrokeratomu.

  • Odpowiednie ukształtowanie rogówki: za pomocą lasera excimerowego (to rodzaj lasera, który emituje światło ultrafioletowe o określonej długości fali) chirurg nadaje rogówce odpowiedni kształt, dzięki czemu promienie świetlne będą się idealnie skupiać na siatkówce w odpowiednim miejscu.

  • Repozycjonowanie rogówki: to ostatni etap zabiegu. „Zawiasowy” płatek rogówki umieszcza się ostrożnie z powrotem tam, gdzie został odcięty i się go wygładza. Dzięki temu, że był precyzyjnie, równo i czyściutko odcięty, teraz przyrośnie z powrotem szybko i bez blizn. 

  • Zabieg LASIK można przeprowadzić w oparciu o dwie różne techniki.

 Pierwsza z nich to LASIK tradycyjny. W tej technice wykonuje się pomiar wady refrakcji (taki sam, jaki jest używany do określenia mocy okularów lub soczewek kontaktowych) i wyniki tego pomiaru wykorzystywane są do zaprogramowania lasera, który dokona zmiany kształtu rogówki podczas zabiegu.

Druga technika to LASIK niestandardowy. W tej technice wykorzystuje system mapowania 3D oka i wyniki tego badania są podstawą do zaprogramowania lasera na czas zabiegu. System, zwany technologią wavefront-guided, dostarcza informacji o dokładnym kształcie rogówki pacjenta, a także o unikalnych zniekształceniach czy nieregularnościach oka.

Technika niestandardowa jest nieco droższa, ale zwiększa Twoje szanse na lepsze efekty po operacji i zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych LASIK, takich jak widzenie odblasków lub aureoli czy doświadczanie zaburzeń widzenia w nocy.

 

Zabieg LASIK – co się będzie działo w czasie operacji

Zabiegi laserowej korekty wad refrakcji są zabiegami planowymi, tzn. na termin zabiegu umówisz się z wykonującą go kliniką z pewnym wyprzedzeniem. Przed zabiegiem dostaniesz do wypełnienia kilka formularzy, w tym zgodę na zabieg i oświadczenie, że znasz i akceptujesz związane z nim ryzyko. I to właściwie koniec formalności.

Niektórym osobom podaje się środki przeciwlękowe, które pomogą opanować nerwy. Zdenerwowanie jest normalne i choć LASIK jest zabiegiem bezpiecznym, Twój chirurg rozumie, że możesz się niepokoić.

Tuż przed zabiegiem do operowanego oka podane zostaną krople przeciwbólowe. Na Twojej twarzy zostanie położona specjalna, sterylna chusta, zapewniająca, że operowana okolica będzie wolna od bakterii. Krople przeciwbólowe potrzebują dosłownie kilku sekund, aby zacząć działać – i już możesz się poddać korekcji. Oko i powieki zostaną unieruchomione, aby podczas zabiegu nie było żadnych niespodzianek. Laser jest zresztą wyposażony w specjalne zabezpieczenia, które automatycznie wyłączą go, jeśli poruszysz okiem lub głową.

Jak długo trwa zabieg LASIK

Zabieg nie trwa długo: włącznie ze znieczuleniem i ustawieniem pola operacji, procedura laserowej korekty wzroku trwa ok. 10 minut. Samo manipulowanie lasem przy oku to zaledwie 20-50 sekund. Przygotuj się jednak na to, że spędzisz w klinice godzinę lub półtorej. Lekarze będą chcieli obserwować Cię przez jakiś czas po zabiegu, zanim zdecydują, że możesz bezpiecznie udać się do domu.

 

Powrót do zdrowia po zabiegu LASIK

Przez pierwszą dobę po zabiegu musisz się oszczędzać. Unikaj wysiłku, odpoczywaj i przede wszystkim nie przemęczaj oczu. Początkowo Twój wzrok może być trochę nieostry i może się nieznacznie zmieniać. Jest to całkowicie normalne i będzie się poprawiać dosłownie z godziny na godzinę.

Powrót oczu do zdrowia trwa od jednego dnia do jednego tygodnia. Większość pacjentów już dzień czy dwa po operacji normalnie używa wzroku i może nawet prowadzić samochód, ale pełna stabilizacja wzroku może potrwać od miesiąca do dwóch miesięcy. Jedną z największych zalet zabiegu LASIK jest fakt, że poprawa wzroku jest znaczna i pojawia się bardzo szybko, a Ty w ciągu 2-3 dni możesz wrócić do pracy.

 

Czy po zabiegu LASIK mogą wystąpić objawy niepożądane?

 Przez kilka godzin po operacji możesz mieć takie objawy, jak poczucie dyskomfortu w oku, suchość oka, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło. Powinny jednak minąć w ciągu doby, choć niektórzy skarżą się na nie przez okres do kilku tygodni. Ty musisz tylko pamiętać o regularnym używaniu zapisanych przez lekarza kropli, noszeniu w ciągu dnia okularów przeciwsłonecznych oraz o unikaniu dotykania lub nakładania czegokolwiek wokół oczu. Przez jakiś czas musisz traktować oczy ze szczególną ostrożnością, by nie doprowadzić do infekcji, w oku jest gojąca się rana.

Przez około 6 miesięcy będziesz pod szczególnym, okulistycznym nadzorem. To oznacza, że będziesz co jakiś czas odwiedzać gabinet swojego okulisty, który będzie kontrolować Twoją rekonwalescencję.