Menu
2022-05-13

8 powodów, dla których laserowa korekcja wzroku metodą LASIK nie jest dla Ciebie

8 powodów, dla których laserowa korekcja wzroku metodą LASIK nie jest dla Ciebie

 

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku typu LASIK, czyli laserowo wspomagany zabieg kształtowania rogówki to potężne narzędzie, pomagające na zawsze pożegnać wadę wzroku. Ale nie każdy może się poddać takiemu zabiegowi.

Choć zabieg jest bezpieczny i skuteczny, nie jest wskazany dla niektórych osób. Poniżej znajdziesz 8 przyczyn, dla których LASIK może się okazać rozwiązaniem dla Ciebie niewskazanym. Ale głowa do góry: LASIK to nie jedyny zabieg, jaki możesz rozważyć. Ale o tym potem, teraz zobacz, co Cię dyskwalifikuje do tej operacji.

  1. Masz mniej niż 18 lat.

Zabieg za pomocą lasera LASIK daje trwałe efekty. Jednak ludzkie oko zmienia się z wiekiem. Oko bardzo młodego człowieka może się zmieniać szybciej niż oko osoby dorosłej. Z tego powodu efekty zabiegu laserowego mogą się okazać trudne do przewidzenia albo zwyczajnie nietrwałe, jeśli się je zrobi na bardzo młodym oku.

2. Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Poddawanie się zabiegowi LASIK tuż przed, tuż po oraz podczas ciąży jest niezalecane. Organizm kobiety w tych okresach przechodzi potężne zmiany hormonalne, które wpływają także na oczy. Dołącza się do tego zmiana w gospodarce płynami (zazwyczaj pojawia się tendencja do ich zatrzymywania), a to oddziałuje także na oko! Kobietom w ciąży wzrok potrafi się z tego powodu zmienić i np. pojawi się odrobina astygmatyzmu lub pogłębi się krótkowzroczność. Zmiany hormonalne mają też wpływ na produkcję łez i nawilżenie gałki ocznej – a suche oko jest źródłem dyskomfortu i przyczyną dłuższego okresu gojenia przy wszelkich manipulacjach przy oku. W ciąży na skutek działania hormonów dochodzi do zmian w strukturze gałki ocznej (kolagenu), co może przyczynić się do narastania miopii lub zmiany osi astygmaztyzmu.

3. Bierzesz leki na receptę.

Niektóre leki mogą wchodzić w konflikt z operacją laserem LASIK. Do takich leków należą np. środki sterydowe, które mogą negatywnie wpływać na okres gojenia się i zmniejszać zadowolenie z zabiegu. Niektóre stosowane w leczeniu trądziku preparaty mogą powodować przesuszenie oczu – a zbyt suche oko to ryzyko wystąpienia blizn rogówki po zabiegu. Dlatego podczas kwalifikacji do zabiegu koniecznie powiedz o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz!

4. Twoja wada jest niestabilna.

Jeśli co jakiś czas musisz zmieniać moc stosowanych soczewek kontaktowych lub okularów, nie jesteś dobrym kandydatem do zabiegu LASIK. Właściwie nie jesteś dobrym kandydatem do żadnego zabiegu, jako że większość zabiegów laserowych na oku wykonuje się osobom, których wada nie zmieniła się co najmniej przez rok. Operacja LASIK daje trwałe efekty, taka ingerencja ma więc sens wtedy, kiedy te efekty mają szanse na stałe z mienić Twoje życie na lepsze.

5. Twój ogólny stan zdrowia nie jest najlepszy.

Niektóre problemy zdrowotne mogą wpływać na to, jak goi się oko po operacji. Pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi (takimi, np. jak toczeń) nie są dobrymi kandydatami do operacji LASIK, bo wiele chorób z autoagresji powoduje zespół suchego oka – a już wiesz, że suchość oka przeszkadza w gojeniu po zabiegu i stwarza ryzyko bliznowacenia. Podnosi też groźbę rozwoju pooperacyjnych infekcji. Inne problemy, które są przeciwwskazaniem do wykonania laserowej korekcji wad wzroku to cukrzyca, katarakta, reumatoidalne zapalenie stawów. Jeśli w ciągu ostatniego roku miałeś uraz oka lub infekcje w obrębie oczu, LASIK też nie jest dla Ciebie – mogą one pozostawić blizny na rogówce, które mogą mieć szkodliwe skutki.

6. Cierpisz na zespół suchego oka

Zespół suchego oka zazwyczaj dyskwalifikuje pacjenta z operacji LASIK. Już wiesz, dlaczego: większe ryzyko bliznowacenia, dłuższe i gorsze gojenie, podwyższone ryzyko pooperacyjnych infekcji. Do tego niewykluczone jest też pooperacyjne pogorszenie zespołu suchego oka. Ale... Choć to wszystko prawda, może się okazać, że lekarz jednak zakwalifikuje Cię do zabiegu, choć masz zespół suchego oka. Czasem zabieg jest tak potrzebny, że pacjenta się najpierw wyposaża w leki, mające łagodzić zespół suchego oka i dopiero po jakimś czasie ich stosowania planuje się zabieg. Czasem stosowane są specjalne procedury okluzja punktów łzowych, aby wspomóc oko i zminimalizować niepożądane objawy.

7. Twoja wada wyklucza operację LASIK.

Pacjenci ze skrajną krótkowzrocznością i ze znacznym ścieńczeniem rogówki mogą nie zostać zakwalifikowani do LASIK. Poza Poza laserową korekcją wzroku istnieją inne możliwości korekcji wysokich wad wzroku, np. soczewki fakijne.

8. Twoje źrenice w ciemności rozszerzają się bardziej niż na 7 milimetrów.

W przypadku niektórych laserów LASIK obszar oka poddawany działaniu lasera powinien mieć nie więcej niż 6 mm średnicy. Jeśli Twoje źrenice zwykle rozszerzają się w ciemności do 7 lub 8 mm, możesz mieć po operacji niepożądane efekty w postaci odblasków, halo lub gwiazdek wokół świateł w nocy. Choć to akurat trochę zależy od rodzaju zastosowanego lasera: nowsze lasery mają strefy zabiegowe większe niż 7 mm. Zapytaj swojego chirurga, jakiego rodzaju lasera używa i jak dużą powierzchnię ten konkretny laser może zoperować. Nie wiesz, jak szeroko rozszerzają się Twoje źrenice? To nie problem, bo w ramach kwalifikacji do zabiegu jednym z badań jest właśnie pomiar pracy źrenic.
 

Ok, jeśli nie LASIK, to co? Sprawdź, czy nie jesteś dobrym kandydatem do operacji laserem LASEK. Choć nazwy mają podobne, to znacznie różnią się sposobem działania.