Menu
2022-05-13

Laserowa korekcja wad wzroku – co trzeba o niej wiedzieć?

Kiedy oczy tracą ostrość widzenia, masz dwa wyjścia. Pierwsze to zadziałać doraźnie, czyli nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Druga to zadziałać u podstaw – czyli... pozbyć się wady wzroku.

Okulary i soczewki kontaktowe mają z pewnością wiele zalet. Jak choćby tę, że natychmiast i całkiem skutecznie pomogą Ci widzieć wyraźnie. Problem polega jednak na tym, że działają tylko tak długo, jak długo masz je na nosie (albo na oku – w przypadku soczewek). Niwelują problem, ale go nie usuwają. Jeśli chcesz pożegnać problem na stałe, rozwiązaniem będą nie okulary, a laser.

Laserowa korekcja wad wzroku – co to takiego

Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg na oku, wykonany za pomocą tzw. techniki laserowej chirurgii refrakcyjnej. Jest to rodzaj operacji, ponieważ wymaga bezpośredniej ingerencji w gałkę oczną — jednak niech Cię to nie zniechęca. Zabieg laserowy, ze wszystkich metod chirurgicznej ingerencji, jest zabiegiem najbezpieczniejszym.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wad wzroku?

Podczas zabiegu, chirurg za pomocą wiązki laserowej modeluje przednią powierzchnię rogówki, nadając jej odpowiedni kształt. Dzięki temu inaczej będzie się w niej załamywać promień światła, inaczej będzie więc obraz docierać w głąb oka. Już nie zamazany i niewyraźny, a ostry i pełen szczegółów.

Rogówkę można dzięki laserowi spłaszczać, uwypuklać oraz wyrównywać. To, jaki rodzaj zabiegu zostanie wykonany, zależy od wady, którą trzeba zredukować. I tak:

  • w przypadku dalekowzroczności konieczne jest uwypuklenie rogówki;

  • w przypadku krótkowzroczności rogówkę trzeba spłaszczyć;

  • a wyrównanie rogówki jest konieczne w przypadku astygmatyzmu.

Dzięki laserowej interwencji można skorygować także starczowzroczność (jest to wada wzroku, rozwijająca się z wiekiem u znakomitej większości osób).

Jak duże wady wzroku można usuwać z wykorzystaniem lasera?

Całkiem spore! Podczas jednego zabiegu można skorygować krótkowzroczność do minus dziesięciu dioptrii i dalekowzroczność do plus czterech dioptrii. Można także usunąć astygmatyzm o nasileniu do sześciu dioptrii. Większe wady można albo zniwelować częściowo, albo można skorygować wadę innymi metodami, np. poprzez wszczepienie soczewek fakijnych.

Jeśli masz więcej, niż jedną wadę wzroku naraz – bo jednocześnie cierpisz np. na krótkowzroczność i astygmatyzm (to częste połączenie) - mamy dla Ciebie dobre wieści: nie będzie konieczności poddawania się dwóm operacjom. Nowoczesne metody laserowej korekty powierzchni oka pozwalają na usunięcie dwóch wad wzroku podczas jednego zabiegu!

Jak wygląda zabieg laserowej korekty wady wzroku?

Sam zabieg jest krótki: trwa ok. kwadransa, czasem 20 minut, bardzo rzadko dłużej. Przed zabiegiem do operowanego oka podawane są krople znieczulające, które zapewniają, że zabieg jest absolutnie bezbolesny. Krople działają błyskawicznie: znieczulają oko w ciągu 30 sekund. Działanie znieczulające utrzymuje się wystarczająco długo, by oko było znieczulone przez cały czas trwania zabiegu. Nie ma obawy, że pacjent poczuje ból.

Pacjent podczas zabiegu leży z głową na specjalnej podkładce, która ogranicza głowie możliwość zmiany pozycji – aby nią nie poruszać. Powieki są zabezpieczane specjalnymi rozpórkami, aby oko nie mogło odruchowo mrugać. To konieczne, ponieważ odruch mrugania jest bardzo silny.

Pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny i utrzymuje kontakt z operatorem, który co jakiś czas upewnia się, że wszystko jest w porządku.

Po zbiegu pacjent dostaje listę zaleceń pooperacyjnych, obejmujących m. in. stosowanie przez pewien czas po operacji specjalnych kropli do oczu. I po otrzymaniu zaleceń może... od razu wrócić do domu! Pełną ostrość widzenia odzyska w ciągu kilku najbliższych godzin.

Ale, choć już następnego dnia możesz powrócić do prowadzenia samochodu, tuż po zabiegu prowadzić auta nie wolno – dlatego najlepiej na laserową korektę wybrać się z osobą towarzyszącą.

Co to znaczy, że laserowa korekta wad wzroku jest zabiegiem bezpiecznym?

To oznacza, że odsetek przeprowadzonych z powodzeniem zabiegów jest bardzo wysoki, a odsetek zabiegów powikłanych jest bardzo niski. W przypadku laserowych korekt wad wzroku statystyka jest zdecydowanie po stronie pacjenta: ponad 99 proc. zabiegów przebiega bez żadnych komplikacji. Mniej niż 1 proc. zabiegów obarczonych jest powikłaniami.

Czy istnieją przeciwskazania do laserowej korekty wzroku?

Owszem, istnieją. Niektóre są przejściowe, np. nie robi się zabiegów kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Inne są związane ze współistniejącymi chorobami oczu, np. przeciwwskazaniem jest występowanie jaskry, zaćmy, problemów z plamką żółtą, problemy z siatkówką u diabetyków czy aktualnie toczące się stany zapalne w obrębie oka (ale już po ich wyleczeniu można operować). Problemem może się także okazać sama budowa rogówki, np. kiedy jest ona za cienka, nie można poddawać jej manipulacjom — w końcu to jej powierzchnię modeluje się promieniem lasera. Przeciwwskazaniem jest też niestabilna wada wzroku, tzn. wada, która w ciągu ostatnich miesięcy się zmieniła lub która się stale pogłębia.

Pod znakiem zapytania stoi też wykonanie zabiegu u osoby, która ma ciężkie alergie, choroby autoimmunologiczne, podwyższoną skłonność do powstawania blizn lub zaburzenia w wydzielaniu łez – ale tu wszystko zależy od ogólnej zdrowotnej kondycji chorego. Przed każdym zabiegiem trzeba bowiem przejść drobiazgowy proces kwalifikacji do laserowej korekty. Czasem wystarczy odpowiednio dobrać metodę zabiegu, czasem trzeba zabieg powtórzyć (tak się dzieje właśnie w przypadku wad niestabilnych), ale czasem trzeba z niego zrezygnować. Decyzja zawsze podejmowana jest indywidualnie.

Czy można robić laserowe operacje oczy więcej niż raz?

Można, choć bardzo rzadko jest to konieczne. Laserowa korekta wady wzroku nie oznacza, że oko już zostało „naznaczone” i więcej nie wolno podejść do niego z laserem.

Jeśli np. w młodości zoperujesz sobie krótkowzroczność, a w średnim wieku pojawi się starczowzroczność, możesz spokojnie poddać się kolejnemu zabiegowi i starczowzroczność także pożegnać.

Jeśli Twoja wada wzroku jest niestabilna (czyli się pogłębia), ale jest na tyle duża, że razem z lekarzem prowadzącym dojdziecie do wniosku, że warto ją skorygować – możesz poddać się zabiegowi korekcyjnemu teraz i powtórzyć go za jakiś czas, kiedy Twój wzrok znów zacznie się pogarszać.

Możliwość ponownej operacji to także coś w rodzaju ubezpieczenia: dzięki niej nie musisz się bać, że jeśli coś pójdzie nie tak, zostaniesz z problemem na zawsze, bo zawsze będzie go można poprawić. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie metody laserowej korekcji wzroku pozwalają na dokorygowanie wady resztkowej. Przed zabiegiem zapytaj więc lekarza, czy stosowany przez niego laser daje taką możliwość. My zapraszamy do nas: stosowany w Sensor Cliniq laser przy metodzie Femtolasik pozwala na dokorygowanie wady resztkowej, jeśli okaże się to konieczne.